شما در حال مشاهده نسخه موبایل وبلاگ

راز موفقیت

هستید، برای مشاهده نسخه اصلی [اینجا] کلیک کنید.

وجدان، عامل موفّقیّت و خوشبختی

وجدان، عامل موفّقیّت و خوشبختی

یکی از راه­های رسیدن به موفّقیّت و خوشبختی، «وجدان بیدار» است. اشخاصی هستند که به علّت دارا نبودن وجدان بیدار، مرتکب کارهای خلاف انسانی، اخلاقی و ... می شوند و شیرازۀ زندگی خود را به دست خویش از هم می پاشند و دنیا و آخرت خویش را تباه می سازند.

«وجدان بیدار» در زندگی سبب می شود انسان کارهای انسانی، اخلاقی، نیکو و پسندیده انجام دهد و کارهای خلاف شرع مرتکب نشود. این ندای درونی در هر انسانی بیدار باشد، او را به سرمنزل مقصود می رساند و سرانجام نیکبختی را در آغوش می کشد، زیرا انجام دادن کارهای انسانی، اخلاقی، نیکو و پسندیده راز رسیدن به موفّقیّت و خوشبختی می باشد. هرکسی که وجدانی خفته دارد با اعمال غیرانسانی و رذیلت های اخلاقی و نامشروع، سرانجام ناکامی و بدبختی را از آنِ خویش خواهد نمود.

نویسنده و محقق : محمدرضا رجایی

مشورت، راه رسیدن به موفّقیّت و خوشبختی

مشورت، راه رسیدن به موفّقیّت و خوشبختی

«و آنانی که (ندای) پروردگارشان را اجابت کردند و نماز گزاردند و کارشان میانشان مشورت با همدیگر است و از آنچه روزیشان کرده­ایم، انفاق می کنند».

یکی از راه­های موفّقیّت و خوشبختی، مشورت است. انسان، برای رسیدن به سرانجام مقصود، به مشاوره احتیاج دارد و نباید خودرأی باشد. او در راه­هایی که برای رسیدن به اهدافش انتخاب می کند و نمی داند کدام راه بهتر است، باید مشورت نماید و سپس بهترین راه را انتخاب کند. انتخاب ناآگاهانۀ یک راه، پیامدهای ناگواری دارد و بدبختی را نصیب انسان خودرأی می نماید. ولی با مشورت با افراد واجد شرایط از علم، آگاهی، خرد و تجربۀ دیگران استفاده می نماییم و بهترین راه را جهت رسیدن به هدف خویش انتخاب کرده و به سرانجام موفّقیّت و خوشبختی نایل خواهیم شد.

رسول گرامی اسلام(ص) چنین فرموده است:

«ما تَسقی عَبدٌ قطٌّ بِمَشوِرَهٍ ما سَعَدَ بِاستِغناء بِرَأیٍ».

«هیچ کس از مشورت بدبخت نشد و از خودرأی خوشبخت نشد».

آن حضرت در گفتاری دیگر چنین بیان فرموده است:

«لَن یَهلِک امرُؤٌ بَعدَ مَشوَرَهٍ»؛ «هیچ کس بعد از مشورت هلاک نشود»

بنابراین، مشورت هلاکت را از بین می برد، و سعادت و خوشبختی را به ما ارزانی می دارد. زیرا همانطور که قبلاً متذکر شدیم، از علم، آگاهی، تجربه ، خرد و زیرکی افراد واجد شرایط و مورد اعتماد استفاده می نماییم و به مقصود خویش می رسیم. از باب مثال؛ ما چندین راه را برای رسیدن به هدف، انتخاب نموده­ایم و یک راه را که به نظر خودمان اصلی تر است، جهت حرکت در راه مقصود بهتر دانسته­ایم. حال از دو حال خارج نیست یا ما خودرأی می باشیم و یا به مشورت می پردازیم.

پس از چند روز، تصمیم به مشورت می گیریم و شخصی که دارای شرایط مشورت کردن است را انتخاب می کنیم و با او به مشاوره می پردازیم و او چنین می گوید:«اتفاقاً این راه را من دو سال پیش برای رسیدن به هدفی برگزیده بودم ولی به این دلایل، ضرر هنگفتی گریبانم را گرفت و این راه ما را به نتیجه نمی رساند».

در نتیجه ما با یک مشورت چند دقیقه­ای با یک فرد مورد اعتماد از ناکامی و بدبختی نجات می یابیم و یک راه عالیِ دیگر را برای رسیدن به موفّقیّت و خوشبختی انتخاب می نماییم.

نویسنده و محقق : محمدرضا رجایی

تجربه، عامل موفّقیّت و خوشبختی

تجربه، عامل موفّقیّت و خوشبختی

«خوشبخت آن است که از سرگذشت دیگران پند گیرد». حضرت محمد(ص)

«کسب تجربه یکی از راههای رسیدن به موفّقیّت و خوشبختی است. چه بسا کسانی که تجربه کسب نکرده­اند و یا از تجربیّات دیگران استفاده ننموده­اند و یک اشتباه را بارها تکرار نموده­اند و وقت خویش را بارها برای تکرار آن عمل گذاشته اند. تجربه به ما درس­های زیادی می دهدف اگر در یک شکست، تجربه بیاموزیم و یا از پیرمرد دنیادیده­ای پند بگیریم، می توانیم همان شکست را به پل پیروزی تبدیل نماییم، و در آینده­ای نزدیک به جای آن که وقت خویش را صرف شکست بعدی نماییم، موفّقیّت و خوشبختی را در آغوش بگیریم.

«ناتوان ترین مردم کسی است که از پیش­آمدها و جزر و مدهای روزگار تجربه نیاموزد». «حضرت امیر(ع)»

ابن سینا می گوید: «التجربه فوق العلم»؛ «تجربه بالاتر از علم است

بلی، با کسب تجربه از شکست، پلی به سوی پیروزی می سازیم و سرانجام نیک­بختی را در آغوش می کشیم و شاید راه چندین ساله را در عرض یک روز طی نماییم و مشقّت و بدبختی ناشی از عدم تجربه را بدل به آسایش و خوشبختی می کنیم.

حجازی دربارۀ کسب تجربه چنین می گوید:

«اگر آنچه از گذشته تجربه گرفته­ایم، در آینده به کار بریم، مثل این که دوبار عمر کرده باشیم».

زیرا همان طور که گفتیم به علت عدم تجربه، وقت گرانبهای خویش را چندین مرتبه صرف همان کاری نمی کنیم و با آموختن تجربه از یک شکست، پلی به سوی پیروزی می سازیم.

«گذشته سرمایه­ای است که اندوخته­ایم، می توان آن را به تأسّف و اندوه صرف کرد و یا برای موفّقیّت آینده به کار برد». «حجازی»

فرانکلین، تجربه را به مدرسه ای تشبیه کرده است که درس­های گران­باری به ما می دهد:

«تجربه مدرسه­ایست که محصّلین خود را با قیمتی گران بار می آورد».

تجربه، کاری ارزشمند و سودمند است و ارزش آن فراوان است و تجربه­آموزان گران­قیمت هستند، زیرا آنها خوشبخت و موفّق و پیروز هستند.

هاینه، تجربه را به طبیبی حاذق تشبیه نموده است؛

«تجربه، طبیبی حاذق است که فقط پس از بیماری به ملاقات شخص می­آید».

اگر می خواهید از این طبیب حاذق بهره­مند باشید و بیماری­های شما را درمان کند، تجربه بیاندوزید. از شکست­های خویش، سخنان بزرگان، زندگی­نامۀ الگوها، پندهای پیرمردها و اشخاص باتجربه، راه­های مقابله با مشکلات و گرفتاری­ها، راه­های رسیدن به موفّقیّت و خوشبختی را بیاموزید و در صحنۀ زندگی به آن جامۀ عمل بپوشید.

سیسرون نیز تجربه را درسی گرانبها و ارزشمند می داند:

«تجربه ، درسی است گرانبها که ارزش آن از کلیۀ دروس مهم اساتید عالی­قدر بالاتر است».

نویسنده و محقق : محمدرضا رجایی

امید؛ راه رسیدن به موفّقیّت و خوشبختی

امید؛ راه رسیدن به موفّقیّت و خوشبختی

یکی از راه­های رسیدن به موفّقیّت و خوشبختی، امید است. انسان به امید زنده است و زندگی امیدوارانه، پیروزمندانه است. شخصی که در زندگی امیدوار باشد، در جهت امید خویش خواب­هایی می­بیند و سپس تصمیم می­گیرد و با اراده به سوی آن حرکت می کند. ولی اگر انسانی مأیوس باشد و امید نداشته باشد، نیروی محرّکه­ای ندارد که با عوامل حرکت به سوی آن جهت حرکت نماید، بنابراین همیشه در زندگی، در جا می زند و به موفّقیّت و خوشبختی نایل نمی­گردد.

امید، همچون بال برای پرندگان است؛ یعنی همان طور که دارا بودن بال برای پرندگان حیاتی می­باشد، امید نیز برای انسان زندگی­ساز است و او را در جهت نیل به اهدافش کمک شایان می­نماید.

اکنون به نصیحت سرجیس گوش فرا دهید:

«این جملۀ کوتاه حاوی جمیع نصایح است؛ امیدوار باشید».

یک ضرب المثل ترکی می گوید: «امید نصف خوشبختی است»

کانت نیز دربارۀ امید چنین می گوید:«اگر از انسان امید و خواب گرفته شود، بدبخت ترین موجود روی زمین می شود».

ناپلئون نیز ریشل تمام موفّقیّت هایش را امید می داند و می گوید:

«من تمام توفیق­های خود را مرهون امیدهایی هستم که در دوران جوانی در قبل خود پرورش می دادم».

اسمایلز در جمله­ای امید را چنین معرّفی می نماید:

«وقتی اسکندر کبیر به تخت سلطنت مقدونیه نشست. هرچه املاک و اراضی از پدرش به ارث برده بود بین دوستانش تقسیم کرد. پیرو مکامس از او پرسید: پس برای خودت چه نگاه خواهی داشت؟ در جواب گفت: امید، که بزرگ­ترین دارایی و تملّک انسان است».

کاظم زاده ایرانشهر، امید را کلید کامیابی می داند: «متانت ریشۀ امید است و امید کلید کامیابی».

تاگور نیز در مورد این موضوع چنین می گوید: «امید ، نان روزانۀ آدمی است».

بنابراین امید چراغ راه زندگی است و می تواند به سرانجام مقصود رسیدن، موفّقیّت و خوشبختی را در دل انسان زنده نماید و انسان نیز در جهت این امید و آرزو با تصمیم و اراده، حرکت نماید و سرانجام نیکبختی را در آغوش کشد.

انسانِ مأیوس به سر منزل مقصود نمی رسد؛ زیرا چراغِ امید به سرانجام موفّقیّت و خوشبختی در او خاموش است و در نتیجه امید و ایده­آلی ندارد.

ناپلئون می گوید:«مقصّرترین مردم کسانی هستند که روح مأیوس دارند».

او ناامیدی را گامی به سوی گور دانسته است:

«ناامیدی نخستین گامی است که شخص به سوی گور برمی دارد».

ناامیدی موجب برخی از بیماری­های روانی نیز هست، و موجب افسردگی روح و روان در برخی از افراد می گردد.

شکسپیر می گوید: «عاملی که این­گونه زندگی را بر ما غم­انگیز ساخته، پیری و پایان لذّت ها نیست، بلکه قطع امید است».

رشید یاسمی ، آینده نگری را همراه با امید ذکر کرده است:

«گذشته، مکان یادگارها، آینده، مقام امیدها و حال جایگاه تکلیف هاست».

بلی، با امید به آینده می توانیم در زمان حال با تصمیم، اراده، استقامت و پایداری به آنچه می خواهیم برسیم و اگر امید به آینده و ایده­آل ها نباشد، ما در زمان حال، تکلیفی برای رسیدن امید نداریم.

نویسنده و محقق : محمدرضا رجایی

اعتماد به نفس، گامی به سوی موفّقیّت و خوشبختی

اعتماد به نفس، گامی به سوی موفّقیّت و خوشبختی

یکی از راه­های رسیدن به موفّقیّت و خوشبختی، اعتماد به نفس است، کسانی که در زندگی اعتماد به نفس دارند، بیماری­های روحی مانند انزوا، گوشه­گیری، افسردگی، ترس های بی مورد و .... ندارند. افکارشان مثبت است و از تفکّر منفی پرهیز دارند. با نشاط و سالم هستند. فرصت را غنیمت شمرده، هر روز گامی برای نزدیک شدن به هدف خویش برمی دارند. آنها از تعیین اهداف جدید ترسی به خود راه نمی دهند و در راه رسیدن به سرمنزل مقصود هیچ­گونه توجیهی نمی­نمایند، مانند این که«من در حد خود به این هدف رسیده­ام و بیشتر از این نمی خواهم به راه خویش در راه مقصود گام بردارم!!» یا «من از اوّل گفته بودم تا مرحلۀ نهایی این کار ادامه نمی دهم». افراد بااعتماد بدون بهانه­جویی به مقصود نهایی خویش نایل می شوند و از رسیدن به سرانجام موفّقیّت آمیز رضایت دارند.

افراد بدون اعتماد، ناامید، مأیوس، بی روح و تندخو هستند و توانایی، صبر، استقامت و شکیبایی را تا گام آخر ندارند. ترس های بی مورد در درون آنان وجود دارد و در چهرۀ بعضی از آنان، دلهره ، اضطراب، نگرانی و امراض روحی دیگر مشخص است. افراد بی اعتماد، منفی گرا هستند و از تفکّر مثبت روگردانند.

نویسنده و محقق : محمدرضا رجایی

آراستگی و زیبایی، گامی به سوی سعادت و کامیابی

آراستگی و زیبایی، گامی به سوی سعادت و کامیابی

افلاطون می گوید: «زیبایی، امضایی است که خداوند بر صورت اشخاص می¬گذارد».

زیبایی انسان، تأثیر مستقیم بر اطرافیان دارد. عّدۀ زیادی شخص زیباروی را دوست دارند و او را گرامی می¬دارند.

انسان زیبا نزد عدّه¬ای از افراد عزیز است و اگر با زیبایی باطن و خوشخویی و ادب درآمیخته باشد، نزد همگان عزیز و محترم است.

حضرت علی(ع) می فرمایند: «زیبایی ظاهر خوب¬رویی، و زیبایی باطن خوش¬خویی است».

قال رسول الله(ص):

«اِنَّ اللهَ جَمیلٌ وَ یُحِبُّ الجَمالَ» : «خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد».

«وَ سُئِلُ (ع) عَن قُولِ الرَّسُولِ (ص) «غَیِّرُوا الشَّیبَ، وَلاتَشَبَّهُوا بِالیَهُودِ»

فَقالَ (ع): اِنَّما قال (ع) ذلِکَ وَ الدینُ قَلَّ، فَاَمَّا الآنَ وَ قَدِ اتَّسَعَ نِطاقُهُ ، وَ ضَرَبَ بِجِرانِهِ، فَأمرُؤٌ وَ مااختارَ».

«از امام (ع) پرسیدند: که رسول خدا(ص) فرمود: موها را رنگ کنید و خود را شبیه یهود نسازید، یعنی چه؟ پیامبر (ص) این سخن را در روزگاری فرمود، که پیروان اسلام اندک بودند، امّا امروز که اسلام گسترش یافت و نظام اسلامی استوار شده، هرکس آنچه را دوست دارد، انجام دهد».

زیبایی، یک نعمت الهی است و باید در حفظ این نعمت الهی کوشا باشیم.

امروزه برای حفظ پوست، کرم های مختلفی وجود دارد که باید با استفاده از آنها پوست خویش را از آفات، سرما و گرما حفظ کنید. رنگ موهای مختلف وجود دارد، می توانید موهای خویش را رنگ بزنید.

به امام علی(ع) گفتند: «چه شد موی خود را رنگ می کردی؟» حضرت فرمود: «رنگ کردن مو، آرایش است، امّا ما در عزای پیامبر(ص) به سر می بریم».

قال الامام الصادق(ع):

«أَلبِس وَ تَجَمَّل فَاِنَّ اللهَ جَمیلٌ یُحِبُّ الجَمالَ وَلیَکُن مِن حَلال».

«لباس زیبا بپوش؛ زیرا خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد. امّا باید از حلال باشد».

قال رسول الله(ص):

«الشَّعرُ الحَسَنُ مِن کِسوَهِ الله فَأَکرِمُوهُ»

«موی زیبا پوششی خدایی است؛ پس آن را ارج نهید».

نبّی اکرم اسلام حضرت محمّد(ص) می فرمایند:

«هرکس مو بگذارد، باید خوب به آن برسد وگرنه کوتاهش کند».

حضرت علی (ع) می فرمایند:

«خداوند عزّ و جلّ زیبایی زن را در رخسار او و زیبایی مرد را در گفتارش قرار داده است».

نویسنده و محقق : محمدرضا رجایی

آفت سرمایه ؛ تجمل گرایی و اسراف


آفت سرمایه ؛ تجمل گرایی و اسراف

در بین ملت های مختلف افرادی هستند که در آمد کافی نداشته و با اسراف ، تبذیر و تجمل گرایی سرمایه و ثروت خویش را بر باد فنا داده و به علت تنگدستی در شرایط سختی زندگی می کنند بنابراین ، این نکتهرا نباید از نظر دور داشت که فقر زائیده افکار و کردار بشر بوده و ریشه آن نادانی است.اگر فقدان خرد وجود نداشته باشد فقر نیز در ابعاد گوناگون زندگی مانند بعد فرهنگی ، اقتصادی و معنوی وجود ندارد.به فرموده امام علی (ع) " فقری چون نادانی نیست "

اگر شخصی نادان نبوده ، خردمند باشد و افکار و اعمال پویا و مثبت داشته باشد هرگز با اسراف ، تبذیر و تجمل گرایی سرمایه خویش را باد فنا نمی دهد.بنابراین در میابیم که برای محافظت از ثروت و سرمایه ، صرفه جویی برترین گزینه است.اگر می خواهید به فقر اقتصادیگرفتار نشوید و آبرویتان نزد مردم محفوظ باشد و تمامی عمر ثروتمند باشیداز تجمل گرایی بر حذر بوده و در زمینه های گوناگون زندگی صرفه جویی را رعایت کنید.مهمانی های پر زرق و برق ، ماشین های آخرین سیستم و گران قیمت و منازل ویلایی آنچنانی همگی آن ها دلالت بر اسراف و تبذیر دارند و برباد دهنده ثروت هستند و فقر و قرض را به همراه دارد.حضرت امیر (ع) فرمودند: :"فقر و قرض بدبختی بزرگی است".

بنابراین صرفه جویی در بعد اقتصادی چرخه زندگی را بر وفق مراد چرخانده و افکار و کردار پویا در امور مادی آینده ای شکوفا و پردرآمد را رقم خواهد زد.

الکساندر دوما می گوید :

« صرفه جویی از منابع مهم درآمد است»

آمار نگران کننده‌ای درباره خط فقر در ایران بیان گردیده است.کارشناسان خط فقر برای یک خانواده چهار نفره را 1.000.000 تومان در نظر گرفته‌اند که به ازاء هر نفر 250.000 تومان می باشد. ولی حداقل دستمزد کارگران حدود 750.000 تومان می باشد و حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان دولتی هم کمی کمتر از مبلغ مذکور می‌باشد.بنابراین در چنین شرایطی صرفه جویی باید سرلوحه تمامی امور قرار گیرد و از هرگونه تجمل گرایی افراطی خودداری گردد.زیرا افراط و خرج های سنگین در زندگی روزمره آدمی را با وقایع غیر قابل منتظره و جبران ناپذیری روبه رو می‌سازد که با دور اندیشی در تناقض بوده و فردای زندگی را با مشکلات عدیده ای روبه رو می سازد

محمدرضا رجائی نویسنده و محقق

شغل های حساس؛انسان های فرصت طلب

شغل های حساس؛انسان های فرصت طلب

در بین ملت های مختلف دنیا ملتی بهروز است که فرهنگ سازی را سرلوحه ی ابعاد زندگی خویش قرار دهد. اگر افراد جامعه، شخصیت عادی اجتماع همچون آرایش، زیبایی و لباس های آنچنانی داشته باشند ولی از فرهنگ کافی برخوردار نباشنند به جای سیر صعودی، سیر نزولی داشته و هرگز به خواسته های مشروع خویش نخواهند رسید.

عدم فرهنگ غنی موجب عواقب سوء و زیان بار چون عدم امنیت، فروپاشی زندگی خانوادگی و مشکلات عدیده ی دیگری خواهد بود. بدین جهت باید مردم با فرهنگسازی و از سوی دیگر استفاده ی صحیح از سرمایه های حیات از رشد کافی بهره مند گردند. یکی از مسائل مطرح در میان مردمی که فرهنگ کافی نداشته و در فقر فرهنگی بسر می برند مسأله ای با موضوع شغل های حساس و انسان های فرصت طلب است که پس از چندی فرصت طلبان بر اثر عدم تعهد، شغل های حساس آن مردم را قبضه نموده و آنها را با بحران های شدیدی مواجه می سازند. از آن جمله حرفه حساس، پزشکی است که عده ای سودجو و منفعت طلب آن را بازیچه ی امیال نفسانی خویش قرار داده اند و به این جهت آحاد جامعه برای درمان امراض خویش امنیت جانی ندارند و در این بین عده ای دیگر نیز قربانی زیرمیزی ها، تبانی ها و سفارش های پزشک نماها خواهند شد. به عبارت ساده، امروزه بر اثر عدم رعایت خصلت های اخلاقی و فضیلت های انسانی، شغل مقدس پزشکی به صورت حرفه ای ناکارآمد در آمده که علل و عواملی چون مادی گرایی، عدم حس مسؤلیت، عدم دین پذیری، عدم معلومات کافی و همچنین حماقت و سفاهت پزشک نماها باعث بروز آن است. بنابراین باید ملت ها فرهنگ سازی را سرلوحه ی امور دیگر زندگی قرار داده و باعث رشد و تعالی جوامع گوناگون شوند تا با چنین مشکلات خانمان براندازی رو به رو نشده و آحاد آن در امنیت کامل و با آسودگی کامل به پیشرفت و تکامل خویش تداوم بخشند.

محمد رضا رجایی نویسنده و محقق

گام اساسی در راه پیشرفت اقتصاد ؛ کشاورزی نوین و پیشرفته

گام اساسی در راه پیشرفت اقتصاد ؛ کشاورزی نوین و پیشرفته

در چند سال اخیر آنطور که باید و شاید به کشاورزی استان اصفهان توجهی نشده است ، و هر روز به علل گوناگون همچون نزول سفره های زیرزمینی یا کمبود نزولاتآسمانی از وسعت آن کاسته شده است.

« اگر آمار پنج سال اخیر آن را مشاهده کنیم ؛ شاهد کاهش شش و دو دهم درصدی کشاورزی هستیم »

اما باید بدانیم کاستن از دامنه کشاورزی ضررهای جبران ناپذیری دارد که در دراز مدت گریبان مردم را خواهد گرفت و گسترش دامنه آن مزایا و ویژگی هاییدارد که هرکدام از آن ها مردم هر جامعه ای را که بدان همت گمارد ، سعادتمند می گرداند که مواردی از مزایا و ویژگی های آن شاهد و گواه مدعای ماست، باهم آن ویژگی ها را می خوانیم :

1- رشد اقتصادی

کشاورزی یکی از عوامل رشد اقتصادی است ، که با صادرات آن می توانیم به جنبه های ارزی سرو سامان بیشتری بدهیم. استفاده از محصولات آن در داخل کشور نیز باعث نزول قیمت ها و عدم تورم می شود.

2- زیبایی طبیعت

وسعت کشاورزی باعث زیبایی طبیعت گردیده لذا مردم را بسوی خود جلب می نماید زیرا صفا و زیبایی طبیعت نشاط آفرین بوده و یکی از تفریحات سالم مردم بشمار می رود.

3- هوای سالم

در جوامع امروزی که عبور و مرور وسایل نقلیه باعث ترافیک های سنگین گردیده و دود ناشی از آن و کارخانجات شهرک‌های صنعتی اطراف شهرها و همچنین تراکم جمعیت بر آلودگی هوا افزوده به گونه ای که در کلان شهرها آلودگی آن به سطحهشدار رسیده است.لذا برترین راهکار و روش مطلوب وسیع تر نمودن دامنهکشاورزی است که می تواند باعث کاستن هوای نا مطبوع و مسموم شود.

4- آسایش جوامع

با توجه به خصوصیات مذکور در میابیم که یکی از مزایای کشاورزی آسودگی خاطر افراد هر جامعه‌ای می باشد ، زیرا آسایش و رفاه مردم در آرامش آحاد ملت ها بوده و آرامش مردم جوامع گوناگون در کشاورزی ، آبادانی و رفاه ناشی از آن ها نهفته است ، اگر چه از جنبه های دیگر آن مثل زیبایی طبیعت و هوای مطبوع نیز نباید غافل بمانیم.

حضرت امیر (ع) می فرمایند : « کشتکر درخت خوبی ، شیرین ترین میوه را از آنمی چشد»

بنابراین باید برای کشاورزی اهمیت ویژه ای قائل شده و شیوه های نوین آن را بهطرق مختلف به کشاورزان تعلیم دهیم و نیز اولیای امور و متخصصان این فن را در راه کشاورزی نوین و پیشرفته ترغیب نموده تا مردم بویژه کشاورزان از مزایایاین رکن مهم اقتصادی به طرز وافری بهره مند گردند.

محمدرضا رجایی نویسنده و محقق

طلاق و جدایی

طلاق و جدایی

معیارهای انتخاب همسر در عدم تزلزل و بقای خانواده پراهمیت بوده و جایگاه ویژه ای دارد . ملاک هایی که باعث روابط سالم در خانواده و تفاهم اخلاقی بوده نه تنها موجب فروپاشی زندگی زناشویی نبوده بلکه موجب راز خوشبختی زن و شوهر می باشد بدلیل اینکه آنچه که موجب آشنایی با صفات سلبی زن و شوهر می باشد موجبات همتایی بیشتر آنان را فراهم نموده و بنیاد خانواده ای مستحکم را بوجود می آورد که در آن از گسستگی و جدایی حرفی در میان نخواهد بود و همیشه با آسودگی خاطر برای اعضای خانواده موفقیت های کوتاه مدت ، میان مدت و دراز مدت پیش بینی می گردد. بدین جهت آشفتگی در میان آنان راهی نداشته و توافق در مسائل گوناگون زندگی حرف اول را می زند طبق آمارخبرگذاری خانه ملت نکته حائز اهمیت افزایش طلاق در بین سال های 91 و 92 می باشد که درصد تغییرات آن 4/3 درصد رشد داشته و آمار نگران کننده ای به شمار می رود. به گزارش شیعه نیوز از افزایش در سال 93 خبر به میان آمده و به گفته او در این سال در هر ساعت 19 طلاق در ایران ثبت شده است و آمار طلاق رو به افزایش است. یعنی به ازای هر هزار نفر جمعیت 1/2 درصد طلاق در کشور ثبت می شود و طی این سالها به ازای هر 4/4 ازدواج یک مورد طلاق به ثبت رسیده است بنابراین برای آنکه تزلزل در خانواده ها ریشه کن گردد و یا به حداقل برسد باید با شناخت عوامل زیانباری که از طلاق و جدایی نشأت می گیرد آشنا گردیده و سپس با روش های روابط نیکو زندگی خانوادگی خویش را تداوم بخشیم از همه مهمتر باید با روش های تداوم زندگی وعدم فروپاشی وطلاق آشنا شویم به دلیل اینکه شناخت راهکارها و روش های عدم فروپاشی و جدایی و بکارگیری آنها نیز باعث روابط نیکو وپسندیده در خانواده ای موفق است.با هم آن روشها را می خوانیم :

1-بررسی و پژوهش

عروس و داماد قبل از ازدواج با تحقیق از جهات گوناگون همسر خویش آگاه گردیده وصفات سلبی همدیگر را شناخته تا مبادا ازدواجی ناآگاهانه و نا خواسته صورت گیرد . اگر در آن ازدواج عروس و داماد از روحیه ها و صفات سلبی و ایجابی همدیگر آگاه نگردند پس از مدتی موجبات تزلزل آن خانواده فراهم می گردد. لذا طبق این فرایند مهمترین روش برای عبور از این مرحله طی دو نمود کل بیان می گردد که عبارتند از :

الف) تحقیقات دامنه دار

ب) آگاهی از صفات سلبی و ایجابی همدیگر

ابتدا تحقیقات باید از افراد ذی صلاحیت چون استادان و خردمندان که از نزدیکان دختران و پسران بشمار می روند,باشد .باید به یاد داشته باشیم که

از مرحله تحقیق به سادگی نگذشته و باید با دقت و به طور همه جانبه به ویژه درارتباط با وضعیت تاهل که مرحله مهمی برای آینده آنان است بررسی نمایند.

در مرحله بعدی برای آگاهی از صفات سلبی و ایجابی آنان طی گفتگوهای مشروح به تشریح عیوب همدیگربپردازند برای درک عمیق تر از این دیدگاه. .به کتاب هایی چون کتاب محجه البیضاء ملا محسن کاشانی یا کتاب راز خوشبختی دختران و پسران اثر محمد رضا رجایی مراجعه نموده و پس از غور در آن و با بکارگیری روابطی نیکوتر در محیط خانواده برقرار نمایند.

جبران خلیل جبران درنامه خود به ماری هسکل می نویسد:

«دوره پیش از زنا شویی،دوره معجزه آسایی است که در آن به محبوب خود نزدیک می شویم،صحبت می کنیم،وآنچه راکه به مااجازه شادی وخوشبختی می دهد،می آموزیم،ودر می یابیم چه باید کردتا این خوشبختی هرگز غروب نکند.نمی توانیم اجازه دهیم که گذر ستمگرانه بامداد،نیمروز،عصروشب،به این افسون پایان دهد.برای اینکه شوروشوق اولیه زنده بماتد،بخشی ازاوقات هرکسی بایدفقط به خود اوتعلق داشته باشد.هیچ کدام از ما،آن قدرخردمند نیست که بتواند تصمیمی متداخل در زندگی بگیرد.کافی است فقط به یک قانون توجه شود«صداقت»وهمه چیزدقیقاهمچون یک رویاخواهد بود.»

2-آشنایی و بکارگیری حقوق مشترک وجداگانه

بعد از تشکیل خانواده رکن اصلی پیوند و عدم تزلزل زندگی زناشویی روابط نیکو و پسندیده ای است که بین زن وشوهر وجود دارد که آن نیز بر اساس شناخت وبکارگیری یک سلسله حقوق مشترک و جداگانه ای است که زن و شوهر پس از آگاهی از آنها با اراده ای خلل ناپذیر و تصمیمی قاطع به آن جامعه عمل می پوشانند و با پایداری و پشتکاردر مشکلات آن حقوق را جدی تر می گیرند.

3-آگاهی از عواقب زیانبار گسستگی خانواده ها

آگاهی از مضرات پدیده شوم جدایی یکی از عوامل پیوند اکثر خانواده ها بوده و موجب گردیده تا زن و شوهر در مشکلات زندگی نیز با تفاهم زندگی خویش را نه تنها رها نکرده بلکه تمامی وظایفی که دختران و پسران برای یک خانواده خوشبخت در نظر دارند ، با تدبروغوردرآن وسپس با تحول و تغییر بدان جامعه عمل بپوشانند.فرانکلین می گوید:«پیش از ازدواج چشمهاراخوب باز کنید وبعدازآن کمی آنها راروی هم بگذارید.»

4-شناخت ویژگی های روابط نیکو در خانواده

شناخت خصلتهای روابط نیکو بین زن و مرد در بهبود روابط سالم ترو رعایت اصول و نمود هایی که یک خانواده موفق باید بدان تکیه کنند موثر است . بنابراین از شناخت ویژگی های آن به سادگی نگذشته و با جدی گرفتن آن به همراه آموخته های علمی و عملی ازتزلزل بنیان زندگی مشترک جلوگیری نماییم.

بد نیست بدانید که اگر کسی با بانویی که صفات سلبی فراوانی دارد و از صفات ایجایی بهرمند نیست همدم باشد ممکن است بر اثر تأثیر مستقیم اندیشه های منحرف وی به اعتقادات باطل گرایش پیدا کند بنابراین عواقب نامطلوبی در پی دارد .لذاموقعیت ایجاب می کند که با جدایی و طلاق مانع اعتقادات ارتجاعی وی گردیده وپس از آن زندگی نوینی را آغاز نماید. شاعر هم چنین می سراید:

هر که با دونان نشیندعاقبت اودون شود با خردمندان تو بنشین تاخردافزون شود

اسب تازی را زمانی گرببندند پیش خر رنگشان همگون نگردد طبعشان همگون شود

محمد رضا رجایی-نویسنده ومحقق

1234
last